remix
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


final_fantasy_remix@yahoo.com
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Informatii : Putem castiga pe Calderon

In jos 
AutorMesaj
Alin
Super Administrator
Super Administrator
Alin


Mesaje : 184
Puncte : 823
Reputatie : 277
Data de inscriere : 16/02/2010
Varsta : 29
Localizare : Lion's City

Informatii : Putem castiga pe Calderon Empty
MesajSubiect: Informatii : Putem castiga pe Calderon   Informatii : Putem castiga pe Calderon EmptyVin Feb 19, 2010 11:23 pm

Inteviu acordat de Bojan Krkic postului de televiziune al FC Barcelona in care vorbeste despre meciurile viitoare si cantera clubului catalan

Urmaritoarele considera ca urmatoarea etapa ar putea fi una propice pentru a se apropia de Barcelona in clasament.
Bojan Krkic: Nu stiu ce va face Real Madrid cu Xerez, dar stiu ca noi suntem foarte bine si sunt convins ca putem castiga pe Calderon. Singurul lucru important pentru noi este ca noi suntem bine. Cu cat trecem mai mult prin situatii dificile, cu atat suntem mai puternici si mai uniti.

Guardiola spune intotdeauna ca arbitrii nu exista. Asa este?
Bojan Krkic: Este clar ca depinde doar de noi sa castigam cele trei puncte. Stim ca arbitrii nu ne ajuta si ca trebuie sa ne facem jocul daca vrem sa castigam.

Unele partide in care Bojan a jucat in acest sezon au fost foarte bune. Sporting in prima etapa si Tenerife sunt cateva exemple elocvente. Sunt minutele jucate tot ce-ti lipseste?
Bojan Krkic: Cu cat ai mai multe minute pe teren, cu atat randamentul tau este mai bun, dar trebuie sa ai incredere in tine insuti. Am spus intotdeauna ca un fotbalist trebuie sa se adapteze la conditiile pe care le intampina, sa continue sa munceasca si sa profite de fiecare oportunitate pe care i-o ofera antrenorul.

Cand l-am intrebat pe Guardiola despre tine, ne-a vorbit de un fotbalist extraordinar, cu foarte mult talent. Atunci cum se explica faptul ca nu joci?
Bojan Krkic: Important este sa spuna ca sunt un jucator important pentru echipa si ca are incredere in capacitatea mea. Acestea sunt lucrurile care iti dau putere sa continui sa muncesti, cu speranta ca vei primi mai multe minute. Deciziile antrenorului trebuie respectate, pentru ca sunt multi jucatori in lot si cu totii trebuie sa muncim foarte mult.

Este eliminarea din cupa resimtita mai mult de jucatori ca tine, pentru ca se transpune in mod direct in minutele jucate?
Bojan Krkic: Cand esti eliminat dintr-o competitie, automat numarul de minute scade pentru toti jucatorii. Dar avem inca sanse bune in celelalte competitii, unde sunt mai multe meciuri de jucat si unde putem cu totii sa evoluam.

Unul din lucrurile care ne place cel mai mult la Bojan este ca intotdeauna este bine dispus. Este aceasta o dovada a faptul ca esti mereu fericit?
Bojan Krkic: Sunt foarte fericit aici. Sunt parte a celui mai mare club din lume. Sunt inconjurat de persoanele pe care le vreau si acest lucru este cel mai important. Restul vine pe baza muncii depuse.

Scoala de fotbal a Barcelonei este deja un bun universal. Castigarea trofeelor cu multi jucatori creati in propria academie trebuie sa aiba o valoare speciala. Pana unde crezi ca merge importanta unei astfel de cantere in cadrul unui club de talia Barcelonei?
Bojan Krkic: Este un factor foarte important. Toate succesele de anul trecut au fost obtinut cu mai mult de jumatate din jucatori crescuti aici. Apar continuu noi jucatori de mare valoare si acest lucru este fundamental pentru club.

Este politica a Barcelonei un exemplu pentru toate cluburile lumii?
Bojan Krkic: Este in primul rand un model pentru tinerii jucatori de la grupele inferioare de varsta ale clubului si pentru toti acei copii care vin aici si stiu ca au posibilitatea sa avanseze, sa ajunga jucatori importanti si sa evolueze la prima echipa.

Daca este un jucator in lot care il cunoaste foarte bine pe Bojan, este Jonathan dos Santos. Cum ti se pare?
Bojan Krkic: Este un jucator excelent. Are calitati infinite pentru a juca la Barcelona si a demonstrat acest lucru in meciurile pe care le-a jucat pana acum. In plus este un tip grozav si cred ca daca va avea rabdare, are un loc asigurat in echipa mare.

Tatal tau a fost de asemenea fotbalist profesionist. A fost un avantaj pentru tine?
Bojan Krkic: Vorbim mult despre fotbal si despre tot ceea ce are legatura cu mine. Cred ca am noroc sa am in familie un expert in fotbal.

Intrebari fulger

Care a fost cel mai important gol al tau?
Bojan Krkic: Cel din finala Copei del Rey.

Fundasul care ti-a pus cele mai multe probleme?
Bojan Krkic: Aitor Ocio (Athletic Bilbao). Am jucat de multe ori contra lui si intotdeauna mi-a facut viata grea.

Cea mai frumoasa amintire?
Bojan Krkic: Toate amintirile legate de castigarea trofeelor. Toate au fost experiente de neuitat.

O dorinta pentru viitor?
Bojan Krkic: Sa castigam campionatul si Liga campionilor in acest sezon.

Ti-ar placea sa joci in finala de pe Bernabeu?
Bojan Krkic: Va fi o mare partida, dar trebuie sa avansam pas cu pas pana acolo. Este clar ca ne dorim cu totii sa jucam o finala pe Bernabeu, dar mai avem mult de tras pana acolo.

Ai fost vazut de multe ori in Palau. Iti place baschetul?
Bojan Krkic: Este un sport care imi place mult. Mi-a fost intotdeauna evident ca ma voi dedica fotbalului si nu baschetului, dar imi place sa urmaresc tot ce face Regal Barça.

Cand mergeai la scoala si jucai deja la prima echipa a Barcelonei ce le spuneai colegilor?
Bojan Krkic: Colegii intrebau despre tot, despre fiecare jucator de la echipa la nivel personal.

Te-ai obisnuit cu viata de fotbalist?
Bojan Krkic: Este greu, dar totul este adaptabil. De cand am semnat cu Barcelona am renuntat la orice posibilitate de vacanta. Dar daca vrei sa reusesti la un club atat de mare, trebuie sa renunti la multe lucruri.

Esti prieten bun cu Pique?
Bojan Krkic: Sunt multi ani de cand ne cunoastem. Am jucat impreuna la nationala de tineret si la categoriile inferioare de varsta ale clubului.
Sus In jos
http://get-ripassa.forum-gratuito.net
 
Informatii : Putem castiga pe Calderon
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Informatii : Barcelona – Getafe 2-1
» Informatii : Palmares FC Barcelona
» Informatii : La multi ani, Lionel Messi!
» Informatii : Guardiola l-a refuzat pe Robinho!
» Informatii : Lotul de jucatori 2009-2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
remix :: FC Barcelona-
Mergi direct la: