remix
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


final_fantasy_remix@yahoo.com
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Info : Prin Munti

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Alin
Super Administrator
Super Administrator
Alin


Mesaje : 184
Puncte : 823
Reputatie : 277
Data de inscriere : 16/02/2010
Varsta : 29
Localizare : Lion's City

Info : Prin Munti Empty
MesajSubiect: Info : Prin Munti   Info : Prin Munti EmptySam Feb 20, 2010 10:42 am

Pentru mosii care prefera muntele in locul algitatei Mari Negre, voi impartasi cateva idei de prin locurile prin care am trecut.

Sibiu:
Un oras foarte frumos, curat, oameni civilizati. Am fost placut surprins de taxa de parcare: platesti 1 leu si poti parca oriunde in oras in ziua respectiva; locuri de parcare se gasesc la tot pasul.
Multe locuri interesante de vizitat:
- muzeul de vanatoare
- muzeul de istorie naturala
- muzeul de farmacie(cateva chestii pe acolo..iti dau fiori )
- diverse turnuri(olarilor, dulgherilor, gros)
- muzeul brukenthal
Recomandat sa aveti carnetele de student/elev la voi - reduceri la intrare(la Brukenthal: in loc de 30 ron, platesti 7,5 ron si ai acces la mai multe muzee)

Timp de vizitare: jumatate de zi.
Concluzie: A meritat din plin

Sighisoara
Un orasel destul de micut, frumos, destule locuri in care se poate manca dar doar cateva care sa merite:
- preturi super ok la pizza: comanda cu livrare la domiciliu in maxim 20 de minute, pizza(1,6 kg) de 50 cm la 25 ron.
- mancare gatita foarte bine se gaseste la Casa Vlad Dracul.

Cu cativa km inainte de intrarea in Sighisoara se gaseste un han. Este un loc superb, o gradina imensa in care poti relaxa la umbra unui foisor si admira:
- lebada alba
- lebeda neagra
- cerbul
- un superb husky
- si alte cateva animalute care imi scapa momentan

Lipsa unui hipermarket ii da o bila neagra. Singurul magazin mai maricel este Penny(s ). Insa la 50 de km se afla Targu Mures, asa ca problema poate fi rezolvata usor.

Preturi de parcare ceva mai piperate ca in Sibiu: 1,5 ron pe ora sau 5 ron pe zi(oriunde in oras) - insa probabil diferenta se explica prin prezenta agentilor de teren de la care pot fi cumparate tihetele, fata de Sibiu de unde se cumpara dintr-un singur loc.

Timp de vizitare: 3 zile
Sfat: Cautati cazari mai retrase de centru daca linistea e ceea ce va intereseaza.
Concluzie: Merita sa te opresti cateva zile(1-2) daca destinatia finala e undeva prin nordul tarii(cazul meu), dar nu cred ca se merita sa vii in fiecare an.

Targu Mures
Aici nu am apucat sa vizitez decat 2 dintre obiectivele pe care mi le propusesem din cauza ploii(da' am eu timp la anu )
- Palatul culturii - reduceri la intrare pt studenti
- ZOO - poate ca parcul lor nu este mai mare decat parcul nostru insa stiu din plin sa profite: locuri de joaca special amenajate pt copii si un ZOO unde poti vedea:
- maimute(babuini, cercopiteci etc.)
- jaguari
- pantere
- lei
- vulturul plesuv
- ursi
- struti/emu
- reptile
- pasari exotice etc.

Cam atat deocamdata. Voi reveni cu ceva poze si filmulete iar in cateva zile va voi impartasi impresii din nordul tarii(moldova)
Sus In jos
http://get-ripassa.forum-gratuito.net
Ela.Rose
Administrator
Administrator
Ela.Rose


Mesaje : 28
Puncte : 31
Reputatie : 1
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 30
Localizare : Craiova :x

Info : Prin Munti Empty
MesajSubiect: Re: Info : Prin Munti   Info : Prin Munti EmptyDum Feb 21, 2010 9:58 am

muntii nostrii aur poarta , noi cersim din poarta`n poarta..vai de mama noastra..
Sus In jos
 
Info : Prin Munti
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Info : Intrebare
» Info : Curiozitate
» Info : Donez pisicuta
» Info : Ce Animal Aveti
» Info : Cazare in apropierea Craiovei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
remix :: Călătorii-
Mergi direct la: